ابعاد زمین های ورزشی

یکی از قوانین ورزشی درست بودن ابعاد زمین بازی است ، که هر زمین بازی دارای ابعاد استاندارد می باشد. در اقصی نقاط جهان زمین ‌های ورزشی بسیاری وجود دارند كه ورزشكاران را به خود جذب می‌كنند ولی تعداد زمین ‌های ورزشی خاص ، انگشت‌شمار است.

چهارشنبه 1 خرداد ماه 1392 ادامه مطلب

زورخانه مکانی است براى نیرومندى و تقویت روحیه ورزشکارى

ورزش های زورخانه ای در فضایی سرپوشیده انجام می شدند و ساختمان آن شبیه سرداب ها و عبادتگاه هایی بود که زورخانه ها از دوران باستان از آنجا ظهور پیدا کرده اند با ظهور اسلام و تاکید بر تربیت نظامی پسران موضوع ورزش کردن آنها جدی تر شد و پس از حمله مغول زورخانه ایجاد شد و در قرن هفتم زورخانه ها به شکل امروزی در آمد .

دوشنبه 30 دی ماه 1392 ادامه مطلب

آنچه بایداز پیست تارتان بدانیم.

امروزه كف پوشهاي پيست هاي دو و ميداني مرسوم به تارتان در دنيا به سه روش قابل اجرا مي باشد،ابتدا كف پوشهاي رول بوده كه دركارخانه به صورت توليد صنعتي ساخته گشته و جهت نصب به محيطهاي ورزشي حمل و اجرا مي گردد.نمونه ديگر تارتان ، به صورت ريختگي و از نوع پلي اورتان مي باشد كه به صورت يكپارچه و درجا اجرا مي گردد كه بسته به كاربري جهت برگزاري مسابقات (تمريني-حرفه اي- بين المللي وجهاني) به سه گونه تقسيم مي گردد.

چهارشنبه 1 خرداد ماه 1392 ادامه مطلب

مراحل آموزش غواصی

غواصی فن شناوری در زیر آب است. غواصی علاوه بر اینکه کاربردهای صنعتی ، پژوهشی و نظامی دارد، برای ورزش و تفریح هم انجام می‌شود. امروزه ورزش غواصی و غواصی تفریحی به صورتی همگانی درآمده و به شکل گسترده‌ای در بسیاری از کشورهای جهان فعالیتی مفید ، مفرح ، لذت‌بخش و نیز منبع درآمد در صنعت اکوتوریسم شده‌است.

چهارشنبه 1 خرداد ماه 1392 ادامه مطلب

فواید استفاده از عینک شنا در استخر

كلر موجود در آب استخرها موجب تحریك و قرمزی چشم می شود و استفاده از عینك شنا برای پیشگیری از آسیب به چشم ضروری است.

چهارشنبه 1 خرداد ماه 1392 ادامه مطلب

استفاده صحيح از تردميل

اين روزها خيلي از افراد، بخصوص خانمهاي خانه به علت گرفتاريهاي متعدد و زندگي در محيط هاي آپارتماني، ترجيح مي دهند به جاي پیاده روی در خیابانها یا پارکها ، در محيط خانه و توسط وسيله هاي ورزشي نظير تردمیل یا دوچرخه تحرک داشته و ورزش کنند.

چهارشنبه 1 خرداد ماه 1392 ادامه مطلب

چرا کفپوش های ورزشی اهمیت دارند؟

درمیان اجزاء و بخش های مختلف اماکن و سالن های سرپوشیده ورزشی ، کفپوش ها از اهمیت ویژه ای برخوردارند.این اهمیت به جائی رسیده است که طراحی ،احداث،اجرا ونگهداری کفپوش سالن های سرپوشیده ورزشی ،به یک تخصص تبدیل شده است.این زمینه ، منجر به ظهور انواع شرکت های تخصصی کفپوش ورزشی در سطح جهان گردیده است.

چهارشنبه 1 خرداد ماه 1392 ادامه مطلب

گروه بندی ورزش های جهان

در این مقاله به ارائه یک دسته بندی جامع از ورزشها بر پایه نوع ورزش و یا ورزشهای اضافه شده به یک ورزش می پردازیم و ورزشها در یک گروه دسته بندی شده اند.

چهارشنبه 1 خرداد ماه 1392 ادامه مطلب

آشنایی با ورزش مهیج پینت بال

پینت بال یکی از مهیج ترین تفریحات خارج از خانه شناخته شده . این بازی در بیش از 40 کشور در میان میلیون ها زن ومرد در هر رده سنی وعقیده رایج است. همچنین خانه دارها یا دانش آموزان ،حرفه ای ها و باز نشسته ها،تمامی بازیکنان در عشق به بازی و روحیه مبارزه طلبی قوی مشترک هستند .

چهارشنبه 1 خرداد ماه 1392 ادامه مطلب

آشنایی با اسكي فضايي يا الپتيكال

اسكي فضايي (الپتيكال) دستگاهي است كه عضلات بدن را در برابر تمرينات هوازي (تمرينات طولاني مدت با شدت كم ) قرار مي دهد، باعث تقويت سيستم قلب و تنفسي شده و فشار لازم را براي بالا بردن كارايي قلب و ريه ها ايجاد مي كند. علاوه بر اين راهي مناسب براي سوزاندن كالري ها و كم كردن وزن بدن مي باشد تا بدن در وضعيت و آمادگي مطلوب قرار گيرد.

چهارشنبه 1 خرداد ماه 1392 ادامه مطلب

آشنايی با ورزش يوگا

واژه ی"يوگا"به معناي "يگانگی" است. يوگا (Yoga) گونه ای از ورزش است كه بر پايه ی اعتقادي بنـا شـده كـه بـدن و تنـفـس ارتـبـاط تـنـگاتنگي با ذهن و انديشه دارند. با كنترل تنفس و نـگاه داشـتـن بدن در وضعيت های ثابت يا همان "آساناس" يوگا در انسان توازن (هارمونی) ايجاد می كند.

چهارشنبه 1 خرداد ماه 1392 ادامه مطلب

قوانین و آسیب های ورزش واترپلو

هر تیم از ۱۲ بازیکن تشکیل شده است که شامل هفت بازیکن اصلی و پنج بازیکن ذخیره است. بازیکنان اصلی دارای یک دروازه بان و شش بازیکن زمین هستند. این شش بازیکن می توانند

چهارشنبه 1 خرداد ماه 1392 ادامه مطلب

قوانین استاندارد جهانی بیلیارد

نخستین چیز که باید درباره بیلیارد بدانید این است که این بازی برخلاف بازی های توپی دیگر دارای توپ های زیادی است. بیلیارد از قدیم به عنوان ورزش مرفهین مطرح بوده ولی چند سالی است که این ورزش در ایران به صورت همگانی درآمده و حالا خبر از المپیکی شدن این رشته در المپیک 2020 توکیو به گوش می رسد.

چهارشنبه 1 خرداد ماه 1392 ادامه مطلب

تاریخچه ورزش فوتبال

تا آنجایی که ما امروزه می دانیم در انگلستان بوجود آمد. اگر چه هیچکس مطمئن نیست که چه زمانی توپ به فرد دیگر شوت شد اما این نوع بازیهایی که تیم توپ و شیوه امتیازگیری درآنها وجود دارد برای قرنها بوده اند. حدود ۳۰۰۰سال پیش چینی های باستان یک نوع بازی به نام تسوچو(تسو به معنی شوت کردن و چو هم به معنی توپی از پوست حیوانات) بازی می کردند.

چهارشنبه 1 خرداد ماه 1392 ادامه مطلب

تاریخچه ورزش والیبال

ورزشی پرطرفدار است که در آن تیمها که به‌ وسیله یک تور از هم جدا شده‌اند توپی را با زدن ضربه میان دو تیم رد و بدل می‌کنند. هر تیم برای رد کردن توپ به سوی دیگر تور تنها اجازه سه بار ضربه زدن را دارد به هنگام برخورد توپ به زمین حریف یا در اثر خطای یک تیم، امتیازی به تیم مقابل داده می‌شود.

چهارشنبه 1 خرداد ماه 1392 ادامه مطلب

تاریخچه و قوانین ورزش پینگ و پنگ

پینگ پنگ، ورزشی انفرادی و بی‌نظیر است که در سطوح قهرمانی به توانایی‌های بالا و دقیق تکنیکی ، ظرفیت خوب هوازی ، توان بی‌هوازی ، عمل و عکس‌العمل‌های سریع ، قدرت و سرعت ، هماهنگی ، انعطاف‌پذیری و چابکی نیاز دارد و باتوجه به این عوامل و اندازه‌گیری آنها ، می‌توان به نقاط قوت و ضعف افراد پی‌برد و برای رفع آنها تمریناتی مناسب انتخاب کرد.

چهارشنبه 1 خرداد ماه 1392 ادامه مطلب

تاریخچه ورزش کشتی در ایران

در دوران صفویه و زندیه، کشتی و ورزش باستانی و پهلوانی رونق بی‌سابقه‌ای در ایران یافت به طوری که در هر شهر صدها پهلوان بنام وجود داشته است. در دواران قاجاریه علاقه به این ورزش چنان زیاد شد که در دوران ناصرالدین‌ شاه برای اولین بار شخصی به نام صاحب الدوله مأمور توسعه کار ورزش کشتی شد و به زودی کشتی چنان رواج پیدا نمود که در تمامی روزهای تعطیل پهلوانان در میادین شهر به کشتی گرفتن می‌پرداختند.

چهارشنبه 1 خرداد ماه 1392 ادامه مطلب

تاریخچه ورزش وزنه برداری

کاوش‌های باستان‌شناسی نشان می‌دهد وزنه‌برداری و وزنه پرانی به همراه دو و میدانی و ژیمناستیک در یونان باستان تمرین می‌شده است. همچنین وزنه‌برداری و وزنه‌پرانی جزئی از بازیهای تیلی‌تیان ایرلندی‌ها در 4000 سال قبل بوده است. "میلو" از اهالی "کورتونا" سالهای سال قهرمان المپیک باستان بود و مدت 28 سال مقام خود را حفظ کرد.

چهارشنبه 1 خرداد ماه 1392 ادامه مطلب

تاریخچه ورزش هندبال

هومر» تاریخ نویس مشهوریونان در کتاب معروف خود اودیسه،از ورزش هندبال با نام «اورانیا» یاد کرده است. نقش های مربوط به این بازی که درسال 600 قبل از میلاد روی یکی از دیوارهایآتن حجاریشده بود، در سال 1926 کشف شد.

چهارشنبه 1 خرداد ماه 1392 ادامه مطلب

تاریخچه ورزش دو و میدانی

دو و میدانی یک ورزش طبیعی است زیرا بارفتار و حرکات طبیعی انسان مطابقت دارد. بنابراین می‌توان گفت دو و میدانی از زمان پیدایش بشر وجود داشته است و اولین اسلحه انسان در برخورد با محیط و خطرهای آن به حساب می‌آمد.

چهارشنبه 1 خرداد ماه 1392 ادامه مطلب